

![HP Probook 440 G11 14" WUXGA IR Touch Laptop [A4RV5PT] HP Probook 440 G11 14" WUXGA IR Touch Laptop [A4RV5PT]](https://eadn-wc02-14353776.nxedge.io/cdn/media/catalog/product/cache/207e23213cf636ccdef205098cf3c8a3/h/p/hp_probook_440_g11_14-inch_wuxga_ir_touch_laptop_a4rv5pt_.jpg)
HP ProBook 440 G11 [A4RV5PT] *Last Unit*
- Intel Core U5-125U Processor
- 16GB DDR5 RAM
- 512GB SSD
- 14" WUXGA (1920 x 1200), Touch
- Windows 11 Pro
Delivery
Click and Collect
Click and Collect
HP ProBook 440 G11 14" WUXGA IR Touch Laptop [A4RV5PT]
Intel U5-125U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IR Touch/Win11Pro/1 Yr Onsite Wty
The HP ProBook 440 G11 Touch Laptop seamlessly blends powerful performance with intuitive touch control, empowering you to conquer your workday with ease. This feature-rich laptop boasts a powerful processor, expansive storage, and a stunning WUXGA touchscreen display, making it ideal for professionals who demand both efficiency and a natural way to interact with their work.
Key Features:
- Intel Core U5-125U Processor
- 16GB DDR5 RAM (2 x 8GB)
- 512GB SSD
- 14" WUXGA (1920 x 1200), Touch
- Windows 11 Pro
The HP ProBook 440 G11 Touch Laptop [A4RV5PT] empowers you to work smarter and more intuitively. Experience the perfect blend of performance, a stunning touchscreen display, robust security features, and optional fingerprint reader convenience. Order yours today!
| Performance | |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 4.30 GHz |
| # of Cores | 12 |
| # of Threads | 14 |
| Intel vPro | Intel vPro Essentials |
| NPU | Intel AI Boost (Up to 11 TOPS) |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slots | 2 |
| Max Memory | 32 GB |
| Internal Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics | Intel Graphics |
| Camera | IR Camera |
| Camera Privacy Shutter | No |
| Audio | Poly Studio |
| Microphone | Dual Array Microphones |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion |
| Power Adapter | 65 W USB Type-C Adapter |
| Communication | |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| WWAN | No |
| SIM Card Slot | No |
| NFC | No |
| Ports and Connectors | |
| Ports | 2 USB Type-C 20Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) 1 HDMI 2.1 1 Stereo headphone/microphone combo jack 1 RJ-45 |
| Card Reader | No |
| Designs | |
| Keyboard | Spill-resistant, optional backlit keyboard with DuraKeys |
| Numeric Keypad | No |
| Pointing Device | Clickpad with multi-touch gesture support |
| Colour | Silver |
| Dimensions (WxDxH) | 31.86 x 22.44 x 1.09 cm |
| Weight | Starting at 1.39 kg |
| Security Features | |
| Smart Card Reader | No |
| TPM | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Physical Locks | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 1-Year Onsite |
HP ProBook 440 G11 14" WUXGA IR Touch Laptop [A4RV5PT]
Intel U5-125U/16GB/512GB SSD/14" WUXGA IR Touch/Win11Pro/1 Yr Onsite Wty
The HP ProBook 440 G11 Touch Laptop seamlessly blends powerful performance with intuitive touch control, empowering you to conquer your workday with ease. This feature-rich laptop boasts a powerful processor, expansive storage, and a stunning WUXGA touchscreen display, making it ideal for professionals who demand both efficiency and a natural way to interact with their work.
Key Features:
- Intel Core U5-125U Processor
- 16GB DDR5 RAM (2 x 8GB)
- 512GB SSD
- 14" WUXGA (1920 x 1200), Touch
- Windows 11 Pro
The HP ProBook 440 G11 Touch Laptop [A4RV5PT] empowers you to work smarter and more intuitively. Experience the perfect blend of performance, a stunning touchscreen display, robust security features, and optional fingerprint reader convenience. Order yours today!
| Performance | |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 4.30 GHz |
| # of Cores | 12 |
| # of Threads | 14 |
| Intel vPro | Intel vPro Essentials |
| NPU | Intel AI Boost (Up to 11 TOPS) |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MHz RAM (2 x 8 GB) |
| Memory Slots | 2 |
| Max Memory | 32 GB |
| Internal Storage | 512 GB SSD |
| Display | 14" diagonal, WUXGA (1920 x 1200), IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics | Intel Graphics |
| Camera | IR Camera |
| Camera Privacy Shutter | No |
| Audio | Poly Studio |
| Microphone | Dual Array Microphones |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion |
| Power Adapter | 65 W USB Type-C Adapter |
| Communication | |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| WWAN | No |
| SIM Card Slot | No |
| NFC | No |
| Ports and Connectors | |
| Ports | 2 USB Type-C 20Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) 1 HDMI 2.1 1 Stereo headphone/microphone combo jack 1 RJ-45 |
| Card Reader | No |
| Designs | |
| Keyboard | Spill-resistant, optional backlit keyboard with DuraKeys |
| Numeric Keypad | No |
| Pointing Device | Clickpad with multi-touch gesture support |
| Colour | Silver |
| Dimensions (WxDxH) | 31.86 x 22.44 x 1.09 cm |
| Weight | Starting at 1.39 kg |
| Security Features | |
| Smart Card Reader | No |
| TPM | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Physical Locks | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 1-Year Onsite |


