![HP Z2 TWR G9 [A1NB1PT] HP Z2 TWR G9 [A1NB1PT]](https://eadn-wc02-14353776.nxedge.io/cdn/media/catalog/product/cache/207e23213cf636ccdef205098cf3c8a3/h/p/hp_z2_twr_g9_a1nb1pt_.jpg)
HP Z2 Tower Workstation G9 [A1NB1PT]
- Intel Core i9-14900K Processor
- 32GB DDR5 RAM
- 1TB SSD + 2TB HDD
- RTX A2000 12GB Graphics
- Windows 11 Pro
Delivery
Click and Collect
Click and Collect
HP Z2 G9 Tower Workstation [A1NB1PT]
Intel i9-14900K/32GB/1TB SSD + 2TB HDD/NVIDIA RTX A2000 12GB/Win11Pro/3Yrs Onsite Warranty
The HP Z2 Tower G9 Workstation shatters expectations for desktop dominance. This powerhouse integrates a next-generation, overclockable Intel Core i9 processor with cutting-edge NVIDIA RTX A2000 graphics, all housed in a versatile tower design. Ideal for demanding professionals like architects, engineers, and high-end 3D artists, the Z2 Tower G9 tackles even the most intensive workloads with ease.
Key Features of the HP Z2 Tower G9 Workstation:
- Intel Core i9-14900K Processor
- 32 GB DDR5 RAM (1 x 32 GB)
- 1 TB SSD + 2 TB HDD
- NVIDIA RTX A2000 (12 GB GDDR6 dedicated)
- Windows 11 Pro
- 3 Years Onsite Warranty
Upgrade your workspace and conquer the most demanding creative tasks with the HP Z2 Tower G9 Workstation [A1NB1PT] with i9 and RTX muscle. Order yours today and experience the perfect blend of exceptional performance, cutting-edge graphics, a future-proof design, and long-term reliability!
| Performance | |
| Processor | Intel Core i9-14900K Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 6.0 GHz |
| # of Cores | 24 |
| # of Threads | 32 |
| Chipset | Intel W680 |
| Intel vPro | No |
| Memory | 32 GB DDR5-4800 MHz RAM (1 x 32 GB) |
| Memory Slots | 4 DIMM |
| Max Memory | 128 GB |
| Internal Storage | 1 TB SSD + 2 TB HDD |
| Graphics | NVIDIA RTX A2000 (12 GB GDDR6 dedicated) |
| Audio | Realtek ALC3205-VA2-CG |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 |
| Expansion Slots | |
| PCI Express 3.0 x16 | 1 PCIe 3 x4 (x16 connector) |
| PCI Express 3.0 x1 | 1 PCIe 3 x1 (x4 connector) |
| M.2 | 1 M.2 2230 PCIe 3 X1 for WLAN |
| 2.5" Expansion | One 2.5" HDD (Internal) |
| 3.5" Expansion | Two 3.5" HDD (Internal) |
| Ports and Connectors | |
| Ports | Front: 4 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate (1 charging) 1 Universal audio jack
Rear: 1 Audio-in 1 Audio-out 1 RJ-45 2 DisplayPort 1.4 2 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate 3 USB Type-A 480Mbps signaling rate
|
| Card Reader | No |
| Designs | |
| Form Factor | Tower |
| Keyboard | HP 125 Wired Keyboard |
| Mouse | HP 125 Wired Mouse |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 x 16.9 x 38.5 cm |
| Weight | Starting at 7.2 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 3-Years Onsite |
HP Z2 G9 Tower Workstation [A1NB1PT]
Intel i9-14900K/32GB/1TB SSD + 2TB HDD/NVIDIA RTX A2000 12GB/Win11Pro/3Yrs Onsite Warranty
The HP Z2 Tower G9 Workstation shatters expectations for desktop dominance. This powerhouse integrates a next-generation, overclockable Intel Core i9 processor with cutting-edge NVIDIA RTX A2000 graphics, all housed in a versatile tower design. Ideal for demanding professionals like architects, engineers, and high-end 3D artists, the Z2 Tower G9 tackles even the most intensive workloads with ease.
Key Features of the HP Z2 Tower G9 Workstation:
- Intel Core i9-14900K Processor
- 32 GB DDR5 RAM (1 x 32 GB)
- 1 TB SSD + 2 TB HDD
- NVIDIA RTX A2000 (12 GB GDDR6 dedicated)
- Windows 11 Pro
- 3 Years Onsite Warranty
Upgrade your workspace and conquer the most demanding creative tasks with the HP Z2 Tower G9 Workstation [A1NB1PT] with i9 and RTX muscle. Order yours today and experience the perfect blend of exceptional performance, cutting-edge graphics, a future-proof design, and long-term reliability!
| Performance | |
| Processor | Intel Core i9-14900K Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 6.0 GHz |
| # of Cores | 24 |
| # of Threads | 32 |
| Chipset | Intel W680 |
| Intel vPro | No |
| Memory | 32 GB DDR5-4800 MHz RAM (1 x 32 GB) |
| Memory Slots | 4 DIMM |
| Max Memory | 128 GB |
| Internal Storage | 1 TB SSD + 2 TB HDD |
| Graphics | NVIDIA RTX A2000 (12 GB GDDR6 dedicated) |
| Audio | Realtek ALC3205-VA2-CG |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 |
| Expansion Slots | |
| PCI Express 3.0 x16 | 1 PCIe 3 x4 (x16 connector) |
| PCI Express 3.0 x1 | 1 PCIe 3 x1 (x4 connector) |
| M.2 | 1 M.2 2230 PCIe 3 X1 for WLAN |
| 2.5" Expansion | One 2.5" HDD (Internal) |
| 3.5" Expansion | Two 3.5" HDD (Internal) |
| Ports and Connectors | |
| Ports | Front: 4 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate (1 charging) 1 Universal audio jack
Rear: 1 Audio-in 1 Audio-out 1 RJ-45 2 DisplayPort 1.4 2 SuperSpeed USB Type-A 10Gbps signaling rate 1 SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate 3 USB Type-A 480Mbps signaling rate
|
| Card Reader | No |
| Designs | |
| Form Factor | Tower |
| Keyboard | HP 125 Wired Keyboard |
| Mouse | HP 125 Wired Mouse |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 x 16.9 x 38.5 cm |
| Weight | Starting at 7.2 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 3-Years Onsite |


