![Lenovo M70Q G6 TINY Desktop [13A40008AU] Lenovo M70Q G6 TINY Desktop [13A40008AU]](https://eadn-wc02-14353776.nxedge.io/cdn/media/catalog/product/cache/207e23213cf636ccdef205098cf3c8a3/1/3/13a40008au_media-00.jpg)
Lenovo M70Q G6 TINY Desktop [13A40008AU]
- Intel Core U5-225T Processor
- 16GB DDR5 RAM
- 512GB SSD
- Windows 11 Pro
- 3 Year Onsite Warranty
Delivery
Click and Collect
Click and Collect
Lenovo M70Q G6 TINY Desktop [13A40008AU]
U5-225T/16GB/512GB SSD/Win11Pro/3Yrs Onsite Warranty
The ThinkCentre M70q Gen 6 delivers powerful performance in an ultra-compact 1L design, featuring an Intel Core U5-225T processor, 16GB RAM, and 512GB SSD for efficient multitasking. Ideal for modern workspaces. Windows 11 Pro provides enhanced security and productivity tools, and the tool-less access design enables easy maintenance. Engineered for reliability with 24/7 operation capability, it includes Wi-Fi 7 for seamless connectivity. Backed by a 3-year onsite warranty, this tiny yet mighty desktop is perfect for offices, retail, and healthcare environments that demand space-saving solutions without compromising performance.
Key Features
- Intel Core U5-225T Processor
- 16GB DDR5 RAM (2 x 8GB)
- 512GB SSD
- Windows 11 Pro
- 3 Year Onsite Warranty
This Lenovo M70Q G6 TINY Desktop [13A40008AU] is compact powerhouse combines an Intel U5-225T CPU and 16GB RAM for smooth performance. Its 1L size maximizes workspace efficiency, while the 512GB SSD offers fast storage. With Windows 11 Pro, easy upgrades, and 3-year onsite support, it’s ideal for businesses seeking reliable, space-saving computing.
| Performance | |
| Processor | Intel Core Ultra 5-225T Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 4.90 GHz |
| # of Cores | 10 |
| # of Threads | 10 |
| Chipset | Intel Q870 |
| Intel vPro | No |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600 RAM |
| Memory Slots | 2 SODIMM |
| Max Memory | 64GB |
| Internal Storage | 512GB SSD |
| Graphics | Intel Graphics |
| Audio | HD Audio |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 7 RTL8922AE, 802.11be 2x2 + Bluetooth 5.4 |
| Expansion Slots | |
| M.2 | Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD / discrete NPU) |
| Ports and Connectors | |
| Ports | Front Ports: 1 x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), data transfer only 2 x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), one supports Always On and 5V@2.1A charging 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Rear Ports: 2 x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 2 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), one supports Smart Power On 1 x HDMI 2.1 TMDS 1 x DisplayPort 1.4a (HBR2) 1 x Ethernet (GbE RJ-45) |
| Card Reader | No |
| Designs | |
| Form Factor | Tiny |
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black, English |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 179 x 182.9 x 36.5 mm |
| Weight | Starting at 1.18 kg |
| Security Features | |
| TPM | Yes |
| Physical Locks | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Year Onsite |
Lenovo M70Q G6 TINY Desktop [13A40008AU]
U5-225T/16GB/512GB SSD/Win11Pro/3Yrs Onsite Warranty
The ThinkCentre M70q Gen 6 delivers powerful performance in an ultra-compact 1L design, featuring an Intel Core U5-225T processor, 16GB RAM, and 512GB SSD for efficient multitasking. Ideal for modern workspaces. Windows 11 Pro provides enhanced security and productivity tools, and the tool-less access design enables easy maintenance. Engineered for reliability with 24/7 operation capability, it includes Wi-Fi 7 for seamless connectivity. Backed by a 3-year onsite warranty, this tiny yet mighty desktop is perfect for offices, retail, and healthcare environments that demand space-saving solutions without compromising performance.
Key Features
- Intel Core U5-225T Processor
- 16GB DDR5 RAM (2 x 8GB)
- 512GB SSD
- Windows 11 Pro
- 3 Year Onsite Warranty
This Lenovo M70Q G6 TINY Desktop [13A40008AU] is compact powerhouse combines an Intel U5-225T CPU and 16GB RAM for smooth performance. Its 1L size maximizes workspace efficiency, while the 512GB SSD offers fast storage. With Windows 11 Pro, easy upgrades, and 3-year onsite support, it’s ideal for businesses seeking reliable, space-saving computing.
| Performance | |
| Processor | Intel Core Ultra 5-225T Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 4.90 GHz |
| # of Cores | 10 |
| # of Threads | 10 |
| Chipset | Intel Q870 |
| Intel vPro | No |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600 RAM |
| Memory Slots | 2 SODIMM |
| Max Memory | 64GB |
| Internal Storage | 512GB SSD |
| Graphics | Intel Graphics |
| Audio | HD Audio |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 7 RTL8922AE, 802.11be 2x2 + Bluetooth 5.4 |
| Expansion Slots | |
| M.2 | Three M.2 slots (one for WLAN, two for SSD / discrete NPU) |
| Ports and Connectors | |
| Ports | Front Ports: 1 x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), data transfer only 2 x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), one supports Always On and 5V@2.1A charging 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
Rear Ports: 2 x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2) 2 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), one supports Smart Power On 1 x HDMI 2.1 TMDS 1 x DisplayPort 1.4a (HBR2) 1 x Ethernet (GbE RJ-45) |
| Card Reader | No |
| Designs | |
| Form Factor | Tiny |
| Keyboard | USB Traditional Keyboard, Black, English |
| Mouse | USB Calliope Mouse, Black |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 179 x 182.9 x 36.5 mm |
| Weight | Starting at 1.18 kg |
| Security Features | |
| TPM | Yes |
| Physical Locks | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Year Onsite |


