![Lenovo Tab M9 64GB Wi-fi - Arctic Grey [ZAC30020AU] Lenovo Tab M9 64GB Wi-fi - Arctic Grey [ZAC30020AU]](https://eadn-wc02-14353776.nxedge.io/cdn/media/catalog/product/cache/207e23213cf636ccdef205098cf3c8a3/z/a/zac30020au_media-00.jpg)
Lenovo Tab M9 64GB Wi-fi - Arctic Grey [ZAC30020AU]
Delivery
Click and Collect
Click and Collect
Lenovo Tab M9 64GB Wi-fi - Arctic Grey [ZAC30020AU]
9"/4GB/64GB/5100mAh/1 Yr Wty
The Lenovo Tab M9 is a compact and affordable tablet designed for everyday use. With its 9-inch HD touchscreen, 4GB RAM, and 64GB storage, it offers a seamless entertainment and productivity experience.
Key features of the Lenovo Tab M9:
- 9-inch HD Display, Touch
- 4GB RAM
- 64GB Storage
- 5100mAh Battery
- Wi-Fi Connectivity
- Android Operating System
- 1 Year Warranty
The Tab M9 [ZAC30020AU] is perfect for browsing the web, watching videos, reading e-books, and staying connected. Its long-lasting battery ensures you can enjoy your favorite content for hours on end. The sleek and lightweight design makes it easy to carry, while the Android operating system provides access to a wide range of apps and games.
| Platform | |
| Processor | MediaTek Helio G80 Processor |
|---|---|
| # of Cores | 8 |
| Max Boost Clock | Up to 2.0 GHz |
| Memory | 4GB Soldered LPDDR4x RAM |
| Internal Storage | 64GB eMMC 5.1 |
| Display Size | 9" |
| Graphics | Integrated Arm Mali-G52 MC2 GPU |
| Audio | Dolby Atmos |
| Microphone | Yes |
| Operating System | Android |
| Battery | Integrated 5100mAh (Typ.) |
| Power Adapter | 5V/2A (10W) AC adapter |
| Communication | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 5, 802.11ac 1x1 Wi-Fi + Bluetooth 5.1 |
| GPS | Yes |
| Ports and Connectors | |
| USB-C | Yes |
| External Headphone / Mic | Yes |
| SD Card Reader | Yes |
| Designs | |
| Colour | Grey |
| Dimensions (WxDxH) | 215.43 x 136.76 x 7.99 mm |
| Protection | Accelerometer (G) sensor, Ambient light sensor (ALS), Coulomb counter, Hall sensor |
| Weight | Starting at 1 kg |
| Cameras | |
| Main Camera | 8.0MP |
| Front Camera | 2.0MP |
| Features | Front: f/2.2, 73° FoV (field of view) fixed focus, face unlock; Rear: f/2.2, 86.2° FoV, autofocus |
| Warranty | |
| Warranty Durations | 1 Year |
Lenovo Tab M9 64GB Wi-fi - Arctic Grey [ZAC30020AU]
9"/4GB/64GB/5100mAh/1 Yr Wty
The Lenovo Tab M9 is a compact and affordable tablet designed for everyday use. With its 9-inch HD touchscreen, 4GB RAM, and 64GB storage, it offers a seamless entertainment and productivity experience.
Key features of the Lenovo Tab M9:
- 9-inch HD Display, Touch
- 4GB RAM
- 64GB Storage
- 5100mAh Battery
- Wi-Fi Connectivity
- Android Operating System
- 1 Year Warranty
The Tab M9 [ZAC30020AU] is perfect for browsing the web, watching videos, reading e-books, and staying connected. Its long-lasting battery ensures you can enjoy your favorite content for hours on end. The sleek and lightweight design makes it easy to carry, while the Android operating system provides access to a wide range of apps and games.
| Platform | |
| Processor | MediaTek Helio G80 Processor |
|---|---|
| # of Cores | 8 |
| Max Boost Clock | Up to 2.0 GHz |
| Memory | 4GB Soldered LPDDR4x RAM |
| Internal Storage | 64GB eMMC 5.1 |
| Display Size | 9" |
| Graphics | Integrated Arm Mali-G52 MC2 GPU |
| Audio | Dolby Atmos |
| Microphone | Yes |
| Operating System | Android |
| Battery | Integrated 5100mAh (Typ.) |
| Power Adapter | 5V/2A (10W) AC adapter |
| Communication | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 5, 802.11ac 1x1 Wi-Fi + Bluetooth 5.1 |
| GPS | Yes |
| Ports and Connectors | |
| USB-C | Yes |
| External Headphone / Mic | Yes |
| SD Card Reader | Yes |
| Designs | |
| Colour | Grey |
| Dimensions (WxDxH) | 215.43 x 136.76 x 7.99 mm |
| Protection | Accelerometer (G) sensor, Ambient light sensor (ALS), Coulomb counter, Hall sensor |
| Weight | Starting at 1 kg |
| Cameras | |
| Main Camera | 8.0MP |
| Front Camera | 2.0MP |
| Features | Front: f/2.2, 73° FoV (field of view) fixed focus, face unlock; Rear: f/2.2, 86.2° FoV, autofocus |
| Warranty | |
| Warranty Durations | 1 Year |


