

![Lenovo ThinkBook 14 G8 [21SG000LAU] Lenovo ThinkBook 14 G8 [21SG000LAU]](https://eadn-wc02-14353776.nxedge.io/cdn/media/catalog/product/cache/207e23213cf636ccdef205098cf3c8a3/2/1/21sg000lau_media-00.jpg)
Lenovo ThinkBook 14 G8 [21SG000LAU]
- Intel Core 5-210H Processor
- 16GB DDR5 RAM
- 512GB SSD
- 14" WUXGA (1920 x 1200)
- Windows 11 Pro
Delivery
Click and Collect
Click and Collect
Lenovo ThinkBook 14 G8 [21SG000LAU]
Intel Core 5-210H/16GB/512GB SSD/14" WUXGA/Win11Pro/1Yr Onsite Warranty
The Lenovo ThinkBook 14 G8 is a business-oriented laptop designed for productivity and everyday tasks. Featuring a powerful Intel Core i5 processor, ample storage, and a comfortable keyboard, it's a reliable and efficient workhorse for professionals on the go.
Key features of the Lenovo ThinkBook 14 G8:
- Intel Core 5-210H Processor
- 16GB DDR5 RAM (2 x 8GB)
- 512GB SSD
- 14 inch WUXGA (1920 x 1200)
- Windows 11 Pro
- 1 Year Onsite Warranty
The Lenovo ThinkBook 14 G8 [21SG000LAU] is an excellent choice for business professionals and students who need a reliable and affordable laptop for everyday tasks. Its combination of performance, portability, and affordability makes it an ideal everyday companion for work and study.
| Performance | |
| Processor | Intel Core 5 210H Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 4.80 GHz |
| # of Cores | 8 |
| # of Threads | 12 |
| Intel vPro | No |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600 RAM (2 x 8GB) |
| Memory Slots | 2 |
| Max Memory | 64GB |
| Internal Storage | 512GB SSD |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Touchscreen | No |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Audio | HD Audio |
| Microphone | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Battery | Integrated 45Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| Communication | |
| Wireless | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Ports and Connectors | |
| Ports | 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1 x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 1 x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 1 x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1 x Ethernet (RJ-45)
|
| Card Reader | 1 x SD card reader |
| Designs | |
| Keyboard | Backlit, English |
| Numeric Keypad | No |
| Pointing Device | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP) |
| Colour | Arctic Grey |
| Dimensions (WxDxH) | 313.5 x 224 x 17.5 mm |
| Weight | Starting at 1.36 kg |
| Security Features | |
| TPM | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Physical Locks | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 1-Year Onsite |
Lenovo ThinkBook 14 G8 [21SG000LAU]
Intel Core 5-210H/16GB/512GB SSD/14" WUXGA/Win11Pro/1Yr Onsite Warranty
The Lenovo ThinkBook 14 G8 is a business-oriented laptop designed for productivity and everyday tasks. Featuring a powerful Intel Core i5 processor, ample storage, and a comfortable keyboard, it's a reliable and efficient workhorse for professionals on the go.
Key features of the Lenovo ThinkBook 14 G8:
- Intel Core 5-210H Processor
- 16GB DDR5 RAM (2 x 8GB)
- 512GB SSD
- 14 inch WUXGA (1920 x 1200)
- Windows 11 Pro
- 1 Year Onsite Warranty
The Lenovo ThinkBook 14 G8 [21SG000LAU] is an excellent choice for business professionals and students who need a reliable and affordable laptop for everyday tasks. Its combination of performance, portability, and affordability makes it an ideal everyday companion for work and study.
| Performance | |
| Processor | Intel Core 5 210H Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 4.80 GHz |
| # of Cores | 8 |
| # of Threads | 12 |
| Intel vPro | No |
| Memory | 16GB SO-DIMM DDR5-5600 RAM (2 x 8GB) |
| Memory Slots | 2 |
| Max Memory | 64GB |
| Internal Storage | 512GB SSD |
| Display | 14" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC, 60Hz |
| Touchscreen | No |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Camera | FHD 1080p + IR Hybrid |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Audio | HD Audio |
| Microphone | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Battery | Integrated 45Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| Communication | |
| Wireless | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | Yes |
| Ports and Connectors | |
| Ports | 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1 x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 1 x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 1 x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1 x Ethernet (RJ-45)
|
| Card Reader | 1 x SD card reader |
| Designs | |
| Keyboard | Backlit, English |
| Numeric Keypad | No |
| Pointing Device | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP) |
| Colour | Arctic Grey |
| Dimensions (WxDxH) | 313.5 x 224 x 17.5 mm |
| Weight | Starting at 1.36 kg |
| Security Features | |
| TPM | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Physical Locks | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 1-Year Onsite |


