
![Lenovo ThinkPad T16 G4 [21QE0027AU] Lenovo ThinkPad T16 G4 [21QE0027AU]](https://eadn-wc02-14353776.nxedge.io/cdn/media/catalog/product/cache/207e23213cf636ccdef205098cf3c8a3/2/1/21qe0027au_media-00.jpg)
Lenovo ThinkPad T16 G4 [21QE0027AU]
- Intel Core U7-265H Processor
- 32GB DDR5 RAM
- 512GB SSD
- 16" WUXGA (1920 x 1200)
- Windows 11 Pro (AI)
Delivery
Click and Collect
Click and Collect
Lenovo ThinkPad T16 G4 [21QE0027AU]
Intel Core U7-265H/32GB/512GB/16" WUXGA/vPro/W11P(AI)/3 Year Premier
The ThinkPad T16 Gen 4 delivers elite performance for professionals with its Intel Core U7-265H vPro processor, 32GB RAM, and 512GB SSD, effortlessly handling intensive workloads. The 16" WUXGA anti-glare display provides expansive, crisp visuals, while Windows 11 Pro (AI-enhanced) intelligently optimizes productivity. Built to MIL-STD-810H military standards, it ensures durability in a sleek, professional design. Intel vPro technology enables advanced remote management, complemented by dTPM 2.0 encryption for robust security. Backed by 3-year Premier Support with onsite service, this powerhouse is ideal for engineers, analysts, and executives who demand top-tier performance, reliability, and enterprise-grade support in a large-screen business laptop.
Key Features
- Intel Core U7-265H Processor, vPro
- 32GB DDR5 RAM (2 x 16GB)
- 512GB SSD
- 16" WUXGA (1920 x 1200)
- Windows 11 Pro (AI)
- 3 Year Premier Warranty
The Lenovo ThinkPad T16 G4 [21QE0027AU] combines a high-performance Intel U7-265H vPro CPU and 32GB RAM for demanding tasks. Its 16" WUXGA screen enhances productivity, while military-grade durability ensures longevity. With AI-powered Windows 11 Pro, enterprise security, and 3-year Premier Support, it’s the ultimate large-screen workstation for professionals who refuse to compromise on power or reliability.
| Performance | |
| Processor | Intel Core Ultra 7-265H Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 5.30 GHz |
| # of Cores | 16 |
| # of Threads | 16 |
| Intel vPro | Yes |
| Memory | 32GB SODIMM DDR5-5600 RAM (2 x 16GB) |
| Memory Slots | 2 SODIMM |
| Max Memory | 64GB |
| Internal Storage | 512GB SSD |
| Display | 16" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Touchscreen | No |
| Graphics | Intel Arc 140T GPU |
| Camera | 5.0MP + IR |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Audio | HD Audio |
| Microphone | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro (AI) |
| Battery | 52.5Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| Communication | |
| Wireless | Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2x2 + Bluetooth 5.4 |
| Ethernet | Yes |
| Ports and Connectors | |
| Ports | 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2 x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 1 x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1 x Ethernet (RJ-45) |
| Card Reader | No |
| Designs | |
| Keyboard | Backlit, English |
| Numeric Keypad | Yes |
| Pointing Device | Clickpad with multi-touch gesture support |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 315.9 x 223.7 x 10.9/16.13 mm |
| Weight | Starting at 1.76 kg |
| Security Features | |
| TPM | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Physical Locks | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Year Premier Support |
Lenovo ThinkPad T16 G4 [21QE0027AU]
Intel Core U7-265H/32GB/512GB/16" WUXGA/vPro/W11P(AI)/3 Year Premier
The ThinkPad T16 Gen 4 delivers elite performance for professionals with its Intel Core U7-265H vPro processor, 32GB RAM, and 512GB SSD, effortlessly handling intensive workloads. The 16" WUXGA anti-glare display provides expansive, crisp visuals, while Windows 11 Pro (AI-enhanced) intelligently optimizes productivity. Built to MIL-STD-810H military standards, it ensures durability in a sleek, professional design. Intel vPro technology enables advanced remote management, complemented by dTPM 2.0 encryption for robust security. Backed by 3-year Premier Support with onsite service, this powerhouse is ideal for engineers, analysts, and executives who demand top-tier performance, reliability, and enterprise-grade support in a large-screen business laptop.
Key Features
- Intel Core U7-265H Processor, vPro
- 32GB DDR5 RAM (2 x 16GB)
- 512GB SSD
- 16" WUXGA (1920 x 1200)
- Windows 11 Pro (AI)
- 3 Year Premier Warranty
The Lenovo ThinkPad T16 G4 [21QE0027AU] combines a high-performance Intel U7-265H vPro CPU and 32GB RAM for demanding tasks. Its 16" WUXGA screen enhances productivity, while military-grade durability ensures longevity. With AI-powered Windows 11 Pro, enterprise security, and 3-year Premier Support, it’s the ultimate large-screen workstation for professionals who refuse to compromise on power or reliability.
| Performance | |
| Processor | Intel Core Ultra 7-265H Processor |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 5.30 GHz |
| # of Cores | 16 |
| # of Threads | 16 |
| Intel vPro | Yes |
| Memory | 32GB SODIMM DDR5-5600 RAM (2 x 16GB) |
| Memory Slots | 2 SODIMM |
| Max Memory | 64GB |
| Internal Storage | 512GB SSD |
| Display | 16" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Touchscreen | No |
| Graphics | Intel Arc 140T GPU |
| Camera | 5.0MP + IR |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Audio | HD Audio |
| Microphone | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro (AI) |
| Battery | 52.5Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| Communication | |
| Wireless | Intel Wi-Fi 7 BE201, 802.11be 2x2 + Bluetooth 5.4 |
| Ethernet | Yes |
| Ports and Connectors | |
| Ports | 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2 x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 1 x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1 x Ethernet (RJ-45) |
| Card Reader | No |
| Designs | |
| Keyboard | Backlit, English |
| Numeric Keypad | Yes |
| Pointing Device | Clickpad with multi-touch gesture support |
| Colour | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 315.9 x 223.7 x 10.9/16.13 mm |
| Weight | Starting at 1.76 kg |
| Security Features | |
| TPM | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Physical Locks | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 3 Year Premier Support |


