
![Microsoft Surface Pro 9 - Platinum [RS8-00010] Microsoft Surface Pro 9 - Platinum [RS8-00010]](https://eadn-wc02-14353776.nxedge.io/cdn/media/catalog/product/cache/207e23213cf636ccdef205098cf3c8a3/R/S/RS8-00010_media-00.jpg)
calcActive())">
Microsoft Surface Pro 9 - Platinum [RS8-00010]
SKU
709959
MPN
RS8-00010
Key Features
- Microsoft SQ 3 Processor
- 8GB RAM | 128GB SSD
- 13” PixelSense Flow Display
- 5G
- ONLY $1499! Limited Stock!
View all technical specifications
Delivery
Low Stock. Selling Fast!
Delivery
Low Stock. Selling Fast!
Ships in 1 to 2 business days
Selling Fast. This Item Is Low Stock And Will Be Dispatched Within 1-2 Business Days, Subject To Order Processing & Payment Clearance. You Will Receive An Email Confirmation Once Your Order Ships
Ships in 1 to 2 business days
Click and Collect
Melbourne CBD
Low Stock. Selling Fast!
Click and Collect
Low Stock. Selling Fast!
Ships in 1 to 2 business days
Selling Fast. This Item Is Low Stock And Will Be Available For Pickup Within 1-2 Business Days, Subject To Order Processing & Payment Clearance. You Will Receive An Email Confirmation Once Your Order Is Ready For Collection.
Mitcham
Low Stock. Selling Fast!
Click and Collect
Low Stock. Selling Fast!
Ships in 1 to 2 business days
Selling Fast. This Item Is Low Stock And Will Be Available For Pickup Within 1-2 Business Days, Subject To Order Processing & Payment Clearance. You Will Receive An Email Confirmation Once Your Order Is Ready For Collection.
Microsoft Surface Pro 9 - Platinum [RS8-00010]
$1499! Limited Stock available in Melbourne CBD & Mitcham
Microsoft SQ-3/8GB/128GB SSD/13in Touch/Adreno 8CX Gen 3/5G/Win11Pro/2YRS
| Performance | |
| Processor | Microsoft SQ 3 |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 3.0 GHz |
| # of Cores | 8 |
| # of Threads | 8 |
| Intel vPro | No |
| Memory | 8 GB LPDDR4x RAM |
| Internal Storage | 128 GB SSD |
| Display | 13” PixelSense Flow Display |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics | Microsoft SQ 3 Adreno 8CX Gen 3 |
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Audio | 2W stereo speakers with Dolby Atmos |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Battery | 47.7 Wh Capacity |
| Communication | |
| Wireless | Wi-Fi 6E: 802.11ax compatible and BT Wireless 5.1 technology |
| Ports and Connectors | |
| Ports | 2 x USB-C 3.2
1 x Surface Connect port
Surface Keyboard port
1 x nano SIM |
| Designs | |
| Dimensions (WxDxH) | 209 x 287 x 9.3 mm |
| Weight | Starting at 1 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 2-Years |
Microsoft Surface Pro 9 - Platinum [RS8-00010]
$1499! Limited Stock available in Melbourne CBD & Mitcham
Microsoft SQ-3/8GB/128GB SSD/13in Touch/Adreno 8CX Gen 3/5G/Win11Pro/2YRS
| Performance | |
| Processor | Microsoft SQ 3 |
|---|---|
| Max Boost Clock | Up to 3.0 GHz |
| # of Cores | 8 |
| # of Threads | 8 |
| Intel vPro | No |
| Memory | 8 GB LPDDR4x RAM |
| Internal Storage | 128 GB SSD |
| Display | 13” PixelSense Flow Display |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics | Microsoft SQ 3 Adreno 8CX Gen 3 |
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Audio | 2W stereo speakers with Dolby Atmos |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Battery | 47.7 Wh Capacity |
| Communication | |
| Wireless | Wi-Fi 6E: 802.11ax compatible and BT Wireless 5.1 technology |
| Ports and Connectors | |
| Ports | 2 x USB-C 3.2
1 x Surface Connect port
Surface Keyboard port
1 x nano SIM |
| Designs | |
| Dimensions (WxDxH) | 209 x 287 x 9.3 mm |
| Weight | Starting at 1 kg |
| Warranty | |
| Warranty | 2-Years |


