
OPEN BOX Dell UltraSharp U2424H 24" USB-C Monitor
- 23.8" FHD (1920 x 1080)
- IPS Panel
- DisplayPort, HDMI, USB-C
- Height Adjust, Pivot, Swivel, Tilt
- 3 Years Warranty
Delivery
Click and Collect
Click and Collect
OPEN BOX Dell UltraSharp U2424H 24" USB-C Monitor
24"/1920 x 1080 FHD/IPS/5ms/16:9/HDMI,DP,USB-C/USB/Height Adj,Tilt,Swivel,Pivot/3 Yrs Wty
The Dell UltraSharp U2424H is a versatile 24-inch FHD IPS monitor designed for productivity and comfort. Featuring a sleek, thin bezel design, it delivers vibrant and consistent colours. Its standout feature is a USB-C port that delivers 15W power delivery, data transfer, and video signal through a single cable, decluttering your workspace. With a highly adjustable stand offering height, tilt, swivel, and pivot functionality, it ensures perfect ergonomic positioning. Comprehensive connectivity includes HDMI, DisplayPort, and a USB hub. Backed by a 3-year warranty, it's a reliable, all-in-one solution for professionals seeking a clean, efficient, and comfortable setup.
Key Features
- 23.8" FHD (1920 x 1080)
- IPS Panel
- DisplayPort, HDMI, USB, USB-C
- Height Adjust, Pivot, Swivel, Tilt
- 3 Years Warranty
Choose the U2424H for its exceptional single-cable USB-C convenience with 15W laptop charging, creating a tidy desk. The superb ergonomic stand promotes all-day comfort, while the trusted UltraSharp colour accuracy ensures reliable performance. It's a smart, future-proof investment for a streamlined and productive home or office workspace.
*Open-box Dell UltraSharp U2424H 24" USB-C Monitor*
| Display Specifications | |
| Display Size | 24-inch |
|---|---|
| Panel Type | IPS |
| Curved | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 5ms (Extreme mode) / 8ms (Typical mode) |
| Max Refesh Rate | 120Hz |
| Audio | No |
| Webcam | No |
| Microphone | No |
| Touch | No |
| Display Input | |
| Display Port | 1 x DisplayPort 1.4 (DRR for Microsoft Windows) (HDCP 1.4), 1 x DisplayPort 1.4 (Out) with MST (HDCP 1.4) |
| HDMI | 1 x HDMI (HDCP 1.4) (supports up to FHD 1920 x 1080 120Hz TMDS as per specified in HDMI 1.4) |
| USB Type C | 1 x USB Type-C upstream port (data only, SuperSpeed USB 10 Gbps, USB 3.2 Gen 2), 1 x USB Type-C downstream port (SuperSpeed USB 10 Gbps, USB 3.2 Gen 2) with power charging (15W) |
| Connectivity | |
| USB | 2 x USB Type-A downstream port (SuperSpeed USB 10 Gbps, USB 3.2 Gen 2), 1 x USB Type-A downstream port (SuperSpeed USB 10 Gbps, USB 3.2 Gen 2) with BC1.2 power charging |
| USB-C Charging | 15W |
| Audio out | Yes |
| Mechanical | |
| Height Adjust | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
| VESA Mount | Yes |
| Security Lock | Yes |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption (On mode) 13.7 W
Power Consumption (Max) 72.0 W
Power Consumption Stand by 0.5 W
Power Consumption (Off Mode) 0.3 W |
| Power Supply | 100-240 VAC 50/60 Hz |
| Dimensions and Weight | |
| With Stand (W x H x D) | 538.64 x 364 ~ 496.53 x 181.75 mm |
| Without Stand (W x H x D) | 538.64 x 311.21 x 49.10 mm |
| Weight | Starting at 5.38 kg |
| Cables Included | |
| Power | Yes |
| Display Port | Yes |
| USB Cable | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 3-Years |
OPEN BOX Dell UltraSharp U2424H 24" USB-C Monitor
24"/1920 x 1080 FHD/IPS/5ms/16:9/HDMI,DP,USB-C/USB/Height Adj,Tilt,Swivel,Pivot/3 Yrs Wty
The Dell UltraSharp U2424H is a versatile 24-inch FHD IPS monitor designed for productivity and comfort. Featuring a sleek, thin bezel design, it delivers vibrant and consistent colours. Its standout feature is a USB-C port that delivers 15W power delivery, data transfer, and video signal through a single cable, decluttering your workspace. With a highly adjustable stand offering height, tilt, swivel, and pivot functionality, it ensures perfect ergonomic positioning. Comprehensive connectivity includes HDMI, DisplayPort, and a USB hub. Backed by a 3-year warranty, it's a reliable, all-in-one solution for professionals seeking a clean, efficient, and comfortable setup.
Key Features
- 23.8" FHD (1920 x 1080)
- IPS Panel
- DisplayPort, HDMI, USB, USB-C
- Height Adjust, Pivot, Swivel, Tilt
- 3 Years Warranty
Choose the U2424H for its exceptional single-cable USB-C convenience with 15W laptop charging, creating a tidy desk. The superb ergonomic stand promotes all-day comfort, while the trusted UltraSharp colour accuracy ensures reliable performance. It's a smart, future-proof investment for a streamlined and productive home or office workspace.
*Open-box Dell UltraSharp U2424H 24" USB-C Monitor*
| Display Specifications | |
| Display Size | 24-inch |
|---|---|
| Panel Type | IPS |
| Curved | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Response Time | 5ms (Extreme mode) / 8ms (Typical mode) |
| Max Refesh Rate | 120Hz |
| Audio | No |
| Webcam | No |
| Microphone | No |
| Touch | No |
| Display Input | |
| Display Port | 1 x DisplayPort 1.4 (DRR for Microsoft Windows) (HDCP 1.4), 1 x DisplayPort 1.4 (Out) with MST (HDCP 1.4) |
| HDMI | 1 x HDMI (HDCP 1.4) (supports up to FHD 1920 x 1080 120Hz TMDS as per specified in HDMI 1.4) |
| USB Type C | 1 x USB Type-C upstream port (data only, SuperSpeed USB 10 Gbps, USB 3.2 Gen 2), 1 x USB Type-C downstream port (SuperSpeed USB 10 Gbps, USB 3.2 Gen 2) with power charging (15W) |
| Connectivity | |
| USB | 2 x USB Type-A downstream port (SuperSpeed USB 10 Gbps, USB 3.2 Gen 2), 1 x USB Type-A downstream port (SuperSpeed USB 10 Gbps, USB 3.2 Gen 2) with BC1.2 power charging |
| USB-C Charging | 15W |
| Audio out | Yes |
| Mechanical | |
| Height Adjust | Yes |
| Tilt | Yes |
| Swivel | Yes |
| Pivot | Yes |
| VESA Mount | Yes |
| Security Lock | Yes |
| Power | |
| Power Consumption | Power Consumption (On mode) 13.7 W
Power Consumption (Max) 72.0 W
Power Consumption Stand by 0.5 W
Power Consumption (Off Mode) 0.3 W |
| Power Supply | 100-240 VAC 50/60 Hz |
| Dimensions and Weight | |
| With Stand (W x H x D) | 538.64 x 364 ~ 496.53 x 181.75 mm |
| Without Stand (W x H x D) | 538.64 x 311.21 x 49.10 mm |
| Weight | Starting at 5.38 kg |
| Cables Included | |
| Power | Yes |
| Display Port | Yes |
| USB Cable | Yes |
| Warranty | |
| Warranty | 3-Years |


